Rozhodli jste se pro rodinné focení, kontaktovali jste fotografa a teď stojíte před otázkou, co si vlastně vzít na sebe? Sepíši vám zde pár užitečných rad, které by vám měly pomoci se v této problematice trochu zorientovat. V první chvíli nám nezáleží na tom, jestli se bude jednat o focení letní, jarní, podzimní či zimní. Následující rady je vhodné mít na mysli pokaždé.

 1. LOKALITA

Popřemýšlejte o lokalitě, kde se budete fotit. Zda budete u vody, v lese, na otevřené louce, ve městě či v parku. I na tom záleží při plánování správného outfitu. Zde bude nejlepší to probrat přímo se zvoleným fotografem. Každému místu něco tzv. „sluší“ a to ví nejlépe ten, kdo tam fotí. Dále se také ptejte, zda třeba nepotřebujete jinou obuv na přesun na místo. Někdy mohou být cesty mokré, blátivé či jinak náročné a váš oděv by se umazal dříve, než samotné focení začne.

 1. MÁMA PRVNÍ

Možná se vám tato rada zdá zvláštní, ale většinou jsou to maminky, které celé focení iniciují.  A i když nám jde o to, zachytit celou rodinu a hlavně děti, abychom měli památku na to, jak rostli, tak co si budeme povídat – pokud se na fotce nebude sama sobě líbit maminka, nikdy si ji nevybere J. My ženy jsme k sobě zkrátka mnohem kritičtější než k ostatním. Z toho důvodu maminkám radím, udělejte vše proto, abyste se cítila spokojená se svým vzhledem hlavně vy. Pomůže k tomu nejen oblečení, ale i make-up a správně upravené vlasy – ty ženě dodají na sebevědomí hodně. Zvolte si oblečení podle sebe, a poté zkuste k sobě doladit děti a partnera.

 1. LADÍME K SOBĚ

Pokud máte vybraný outfit pro sebe, přichází na řadu výběr pro ostatní. Vždy je dobré si vyndat vše, co přichází barevně a stylově v úvahu, někam na podlahu nebo na postel a zkoušet postupně kombinovat nejlepší varianty. Zde to opět můžete konzultovat se svým fotografem, poslat mu třeba fotografii toho, co máte k dispozici, a společně výběr dokončit. Aby vám oblečení ladilo dohromady, je dobré si zvolit paletu 3-4 podobných barev a ty v jednotlivých kusech oblečení střídat. Určitě se nesnažte obléknout všechny členy stejně. Nepůsobí to na fotkách moc dobře.

Barvy volíme vždy spíše neutrální (pokud záměr fotografa není jiný). S ohledem na roční období můžeme volit barvy studené (bílá, šedá, černá,…) nebo teplé (béžová, hnědá, pudrová, kávová,…). K neutrálním barvám si zvolte nějaké další. I ty vybíráme vždy spíše světlé, tlumené, než nějaké zářivé, které v přírodě působí rušivě.

 1. KOMBINUJTE, VRSTVĚTE

Zkuste kombinovat různé druhy oblečení, vrstvěte. Je hezké, když ženy a holčičky mají šaty či sukně. Působí to nejen žensky, ale i to přidá do fotky žádaný pohyb. U mužů je zase lepší, když mají dlouhé kalhoty, a to i při letním focení. Kraťasy mohou odvádět zbytečně pozornost k nohám a botám. U dětí je to samozřejmě jedno. Při chladnějším počasí je hezčí mít více různých vrstev jako např. nějaký svetr, kardigan, vestu a šálu, než jen zapnutou zimní bundu. Při kombinování myslete i na to, aby se barvy střídaly i vertikálně. Když má jeden světlý vršek a tmavý spodek, druhý by to měl mít obráceně. Někdo může být tmavší celý a jiný zase trochu světlejší. Není třeba, aby všichni měli na sobě všechny zvolené barvy, ale aby se v rámci celé rodiny každá barva alespoň jedenkrát zopakovala.

 1. VZORY

Jednobarevné oblečení působí nudně, proto se snažíme do outfitu přidat i nějaké vzory. Tady ale pozor, je potřeba mít už trochu cit a nepřehnat to. Vzory vybíráme vždy takové, které se k sobě hodí. Nedáváme jich do celého rodinného outfitu moc. Jeden až dva úplně postačí. Většinou kombinujeme jeden větší a jeden drobný vzor. Opět platí, že by vzory neměly být příliš výrazných barev. Rozhodně se při výběru úplně vyhněte dětským obrázkům, potiskům, nápisům a podobně.

 1. DOPLŇKY

Doplňky jako klobouky, šály, ladící šperky, v zimě rukavice, čepice atd. jsou na fotkách zajímavé. Naopak třeba v létě, kdy jsou krátké rukávy, mohou na fotce působit rušivě hodinky, zejména pokud nosíte nějaké chytré spárované s telefonem či sportovní. V takové chvíli je lepší je sundat.

Velmi důležité jsou i boty. Byť se to nemusí někomu zdát, mohou celý outfit podtrhnout nebo ho dokonale zničit. Často se stává, že jsou děti krásně vystajlované, perfektní – a pak k tomu mají nějaké výrazné dětské boty. Bum. Dojem zničen. Co s tím? V letních měsících doporučuji být radši bosí než v neladící obuvi. V zimě je to horší. Pokud máte na přípravu dost času, porozhlédněte se v obchodě s nějakou levnější obuví, aby vám nebylo líto boty koupit jen pro jednu příležitost, nebo třeba na nějakém internetovém bazaru a botky zakupte či půjčete od známých. Muži zase často chodí v botách sportovních (kecky či trekové boty), ty také nejsou úplně nejvhodnější obuví na focení. U žen se se zásadnými problémy nestýkám, jen čas od času někdo přijde v podpatcích, a pak se celou dobu boří do měkké trávy či zvolí bílou obuv, a pak zase není ochotný fotit jinde, než na zpevněné cestě.

 1. STYL

Ještě jsme si nepovídali o stylu oblečení. Každý má rád něco jiného a je třeba, abyste se kvůli fotografovi nenutili do něčeho, co vám nesedí. Mnoho fotografek nabízí nějaké oblečení na půjčení, ale je vždy hlavně na vás, jestli toho budete chtít využít či nikoli. Doporučuji si dobře prohlédnout styl fotek, jaké daný fotograf fotí, abyste pak zase na oplátku po svém fotografovi nechtěli vy něco, co mu není vlastní. Prostě se porozhlédněte po někom, kdo si myslíte, že vám bude svým stylem blízký. Já osobně preferuji, abyste na focení přišli spíše v elegantním, „městském“ oblečení. Působí na fotkách lépe, než sportovní. Na druhou stranu přehnaně upjaté či formální oblečení také není vhodné, malá večerní do přírody už vůbec nepatří.

 1. ZÁVĚREM

Myslete také na počasí. Ze zmrzlých dětí na fotkách moc úsměvů nevyloudíme. Vždy mějte v zásobě nějakou tu vrstvu navíc pro případ, že fouká vítr nebo se ochladí. V případě deště jsou hezké průhledné deštníky, které vám opět mohou třeba zapůjčit vaši fotografové, pokud mají. Pokud máte zájem používat nějaké rekvizity, informujte o tom svého fotografa, ať s tím počítá a může se na to připravit. Jdete-li fotit s dětmi a tatínky, kteří nejsou focení úplně nakloněni, doporučuji se vyhnout převlékání. Zvolte jedno oblečení a v tom zůstaňte po celou dobu focení. Šikovný fotograf mění úhly pohledů a lokality, takže se nebojte, že budou fotky všechny stejné.

Pokud budete mít zájem, doporučuji podívat se zde na mou nástěnku na Pinterestu, kterou jsem vytvořila jako inspiraci pro vaše outfity. Všímejte si zejména barevných kombinací, které jsou zvoleny. Rozhodně není třeba kopírovat přesné oblečení, které zde vidíte, protože může podléhat aktuálním trendům nebo to nebude váš styl. Opravdu se jedná jen o nápady na to, jak je možné oblečení zvolit.

ANO

 1. ladit dohromady, volit neutrální a světlé barvy
 2. styl spíše městský, elegantní
 3. kombinovat různé oblečení a vrstvit
 4. vhodná obuv a doplňky
 5. vzory, které jdou k sobě
 6. respektovat váš osobní styl

NE

 1. všichni stejné oblečení
 2. nápisy, obrázky, dětské motivy
 3. sportovní či příliš formální oblečení
 4. příliš mnoho různých a výrazných vzorů
 5. nehodící se obuv
 6. neonové a hodně výrazné barvy